Jak przyspieszyć przemianę materii

Zapewne z wiekiem większości kobietom coraz trudniej schudnąć, zastanawiacie się jak przyspieszyć przemianę materii. I jaka jest przyczyna otyłości? Otóż odpowiada za to nasz metabolizm. Ale czym właściwie jest ten metabolizm? Mówiąc najprościej metabolizm to proces, w którym organizm przekształca spożyty pokarm w energię, która jest mu potrzebna do funkcjonowania. Wszystko jest w porządku, gdy nasz metabolizm funkcjonuje szybko. Wtedy to nie borykamy się z nadmiarem kilogramów. Natomiast zdecydowanie inaczej jest, gdy jego funkcjonowanie jest wolne. Wolny metabolizm oznacza, że przybieramy na wadze, choć uważamy na to, co jemy. W tym artykule postanowiłam przytoczyć kilka sposobów, na to, jak poprawić nasz metabolizm.

dieta

Jak przyspieszyć przemianę materii?

JEDZ CZĘŚCIEJ I REGULARNIE, ALE MNIEJ

Jeśli zjemy tylko dwa posiłki dziennie, każdy po 1000 kcal, organizm dostanie sygnał, że trzeba robić zapasy i przestawić się na tryb oszczędzający. Kolejny posiłek magazynuje w postaci tłuszczyku. Jedząc natomiast 4 – 5 małych ( po 500 – 600 kcal ) posiłków regularnie, co 2 – 3 godziny, zmuszamy organizm cały czas do pracy. Przy każdym posiłku zużywa on energię na wytwarzanie enzymów, soków trawiennych, itd.

GODZINY POSIŁKÓW UZALEŻNIJ OD TRYBU ŻYCIA

Większość z nas ma rano szybszą przemianę materii, wieczorem wolniejszą. Dlatego gdy zjemy kolację o 22.00 zamiast o 19.00 i od razu pójdziemy spać , przytyjemy. Ale osoby, które pracują na II zmiany ( zwłaszcza fizycznie ) i zazwyczaj kładą się spać ok. godziny 1.00, powinny zjeść kolację o 22.00, by zachować prawidłowy metabolizm.

PAMIĘTAJ O BŁONNIKU

Wcale nie jest przereklamowany. Jego źródłem są surowe warzywa i produkty pełnoziarniste. Błonnik usprawnia trawienie, działając niczym szczotka usuwająca z organizmu toksyny i hamująca wchłanianie tłuszczu. Trawienie i przyswajanie pokarmu w obecności błonnika odbywa się sprawniej, co podkręca metabolizm.

DOCEŃ BIAŁKO I WITAMINY

Białko podnosi termo genezę. To oznacza, że aby je strawić i przyswoić, organizm potrzebuje więcej energii. Czerpie ją, m.in. z tkanki tłuszczowej. Dlatego po zjedzeniu mięsa, ryb, nabiału, jaj spalanie kalorii jest szybsze. Ważne są też witaminy z grupy B ( pełnoziarniste pieczywo, kasze ), konieczne do szybkich przemian węglowodanów, białek, tłuszczów.jak przyspieszyć przemianę materii

PIJ REGULARNIE

Woda – czysta, a także zawarta w owocowych i ziołowych naparach, świeżo wyciskanych sokach owocowych, zupach warzywnych – jest niezbędna do przebiegu wszystkich reakcji składających się na przemianę materii. Co jeszcze warto pic?

• KAWA NATURALNA: Badania pokazują, że przez najbliższe 3 – 4 godziny po wypiciu spalamy o 50 kcal więcej.

• ZIELONA HERBATA: Picie 3 – 4 filiżanek pozwala spalić o 50 kcal więcej każdego dnia. W ciągu roku waga może spaść nawet o 5 kg.

UNIKAJ DIET CUD

To nieprawda, że im mniej jemy, tym szybciej schudniemy. Głodówki i niskokaloryczne diety spowalniają przemianę materii. Działa tu ten sam mechanizm, co przy zbyt rzadkim jedzeniu. Jeśli mocno ograniczamy kaloryczność pożywienia, organizm odbiera to jako sygnał, że ma zmniejszyć spalanie kalorii, bo nadchodzą ciężkie czasy. Im częściej stosujemy takie rygorystyczne diety, tym trudniej potem przywrócić normalne tempo metabolizmu. Dochodzi do tego, że jak tylko zjemy więcej niż minimum potrzebne do przetrwania, organizm zamienia to w tkankę tłuszczową.

Na zakończenie powiem także, jak ćwiczyć, by poprawić metabolizm? Mało kto wie, że im więcej mamy mięśni, tym przemiana materii jest szybsza. Każde dodatkowe 500 g mięśni sprawia, że spalamy 30 – 50 kcal więcej na dobę. Aby rozbudować mięśnie, trzeba ćwiczyć. Można zacząć w każdym wieku. Intensywny wysiłek na początku nie jest wskazany, jeśli chcemy schudnąć. Najpierw trzeba odstresować organizm, np. za pomocą jogi, pilatesu. W stresie uaktywniania się kortyzol, który powoduje odkładanie się tłuszczu na brzuchu. Potem możemy biegać, tańczyć, skakać na skakance. To tzw. ćwiczenia aerobowe, utrzymane w równym tempie. Warto je połączyć z treningiem siłowym. Pomagają spalać tkankę tłuszczową.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *