Dlaczego trzeba pić dużo wody?

Dlaczego trzeba pić dużo wody? Woda jest bardzo ważnym składnikiem pokarmowym zarówno dla dorosłych, jak i dzieci – zwłaszcza w naszą ulubioną porę roku LATO. Jest ona nie tylko nośnikiem składników odżywczych, ale także rozpuszczalnikiem dla wielu substancji czynnych metabolicznie. Zawartość wody w organizmie człowieka zmienia się wraz z naszym wiekiem. Najwięcej wody znajduje się w organizmie noworodka i niemowlęcia, najmniej u osób starszych, w podeszłym wieku.

a

Dlaczego trzeba pić dużo wody?

Warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka jest odpowiednie nawodnienie. Jeśli tego nie zrobimy może zaburzyć to czynności metaboliczne ustroju, a średniego stopnia może skutkować powstawaniem:

  • kamieni nerkowych,
  • zaparć,
  • zaburzeń w układzie sercowo-naczyniowym,
  • zaburzeń o środkowym układzie nerwowym.

U dzieci brak właściwego nawodnienia może być przyczyną bólów głowy, czy zaburzeń koncentracji uwagi.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę u dziecka szacuje się na 10 – 15 proc. jego masy ciała. Zapotrzebowanie na płyny u osób dorosłych wynosi 2 – 4 proc. ich masy ciała. Średnie zapotrzebowanie na płyny zależy ponadto od temperatury otoczenia, aktywności fizycznej, ogólnego stanu zdrowia, w tym czynności nerek.

dlaczego trzeba pić dużo wody

Niestety nie wszystkie firmy czy instytucje inwestują w dystrybutor wody, który powinien być ciągle napełniony. Ale w takich miejscach jak apteki, przychodnie, szkoły językowe w Warszawie zawsze woda jest. I tak powinno być wszędzie!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *