Dekoracja wielkanocnego stołu

Już niebawem, w końcówce marca, bo tak wypada w tym 2013 roku Wielkanoc – w naszych domach zagości wyjątkowy świąteczny nastrój. Wielkanoc niesie ze sobą szczególną atmosferę, którą każdy z nas chce zatrzymać jak najdłużej. Kilka porad jak przygotować estetyczną oprawę dla świąt w najlepszym stylu, sprawi, że nasz dom i jego wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru.

źródło: pixabay.com

Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych polskich świąt i zawsze staramy się, aby je godnie uczcić. Dekoracja stołu na Wielkanoc może być tradycyjna lub nowoczesna. Święta Wielkanocne to święta w wiosennych kolorach. Obfite w różnobarwne dekoracje lecz zawsze zachowują tradycję a ostatnio bywają też ekologiczne. Jak powinniśmy udekorować nasz dom?

Kluczem do dekoracji stołów powinna być tradycja, a więc niech nie zabraknie ozdób i potraw kojarzonych z Wielkanocą. W wiklinowym koszyku możecie umieścić kolorowe pisanki, baba drożdżowa niech pięknie się prezentuje na ładnej paterze, upieczony baranek, rzeżucha, palemki, bazie, kurczaczki wprowadzą radosny klimat świąt.

Wielkanocne tradycje…

Wielkanoc to piękne zwyczaje i tradycje. Przede wszystkim już na kilka dni przed świętami zdobi się jajka, robi pisanki i kraszanki. Jajka są ozdabiane zgodnie z ludowymi tradycjami. Kraszanki powstają dzięki gotowaniu jaj w roślinnym wywarze, który nadaje im kolor. Jaja brązowe uzyskamy dzięki gotowaniu ich w wodzie z dodatkiem łupinek cebuli.

źródło: pixabay.com

Dekoracja w tradycyjnym stylu

Soczysta zieleń, kolorowe pisanki, wesołe króliczki – oto Wielkanoc w całej swej wiosennej krasie. Klasyczne dekoracje w wyrazistych barwach najlepiej podkreślą atmosferę świąt. Eleganckie obrusy uświetnią niedzielne śniadanie, a całości dopełnią serwety inspirowane wielkanocnymi pisankami i baziami. Na stole nie może zabraknąć też oryginalnych wianków i bukietów – koniecznie w żółto-zielonej kolorystyce. Interesującą dekoracją salonu będą zawieszki z ptasim motywem i figurki sympatycznych zajączków. Detale są bardzo ważnym elementem dekoracji, wybierzmy kilka ciekawych ozdób – stroik, świece firmy BB-partners.pl, klamerki do serwetek – które efektownie dopełnią całej kompozycji.

Dekoracja w stylu Eko

Wielkanoc w modnym stylu eko … Stonowane kolory, naturalne materiały, inspiracja pięknem przyrody, a wszystko to utrzymane w rustykalnej stylistyce. Ekologiczne dekoracje świetnie zaakcentują rodzinną atmosferę i pozwolą poczuć nam prawdziwą magię Świąt Wielkanocnych. W tym trendzie powinny dominować urokliwe beże, brązy i oczywiście zieleń – kolory Natury, które wyeksponujemy na paterach, ozdobnych poduszkach i świątecznej zastawie stołowej. Klimat wiejskich krajobrazów odzwierciedlą nie tylko kolory, ale też motywy zabawnych zajączków i kurczaczków.

A dlaczego nie zrobić tego maksymalnie radośnie?

Nowoczesna Wielkanoc to przede wszystkim moc kolorów – wyraziste fiolety i seledyny przeniosą nas w krainę bajowych świąt. Oryginalne figurki w nowoczesnym stylu np. zajączek wykluwający się z pisanki, będą stanowić przeciwwagę dla tradycji na stole. Dzięki figlarnym zajączkom, zabawnym postaciom i niezwykle kolorowym pisankom stworzymy bardzo oryginalne kompozycje wielkanocne. Barwne wianki i ozdoby przywodzą na myśl wiosenną łąkę, gdzie królują radość i optymizm. Wielkanoc w tym stylu to propozycja dla osób odważnych i nowoczesnych.

Stół na Wielkanoc powinien być uroczysty. Namawiamy, aby zastawę zaaranżować na białych lub zielonych obrusach. Prezentujemy stoły wielkanocne, które zostały ubrane z prostotą – skromnie, ale elegancko. Dekorując wielkanocny stół, nie zapominajmy o ozdobach i kompozycjach z kwiatów i roślin oraz pisankach, kurczaczkach, palemkach. Soczysta zieleń trawy, kwiaty, rzeżucha i owies wprowadzą wiosnę i radosny nastrój do naszych wielkanocnych aranżacji.

źródło: pixabay.com

Co naprawdę wprowadza świąteczną atmosferę? Biały obrus! Nie musimy sztywno trzymać się konwencji i perfekcyjnie aranżować całego mieszkania, ale detale okazują się decydować o ogólnym wrażeniu i elegancji. Dlatego naczynia stołowe nie muszą być z najdroższego sklepu. Wystarczy, że umiejętnie dobierzemy do nich obrus, serwetki, piękne świece i inne niezbędne dekoracje. Osobiście jestem zwolenniczkom maksymalnego minimalizmu na stole, ale to nie znaczy, że ma zabraknąć pięknych dodatków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *