Co jeść przed i po bieganiu?

To, jaki pokarm dostarczamy do naszego organizmu, ma duży wpływ na nasz wygląd oraz efekty ćwiczeń. Bieganie z pozoru jest bardzo banalną czynnością, jednak chcąc jak najwięcej z niego „wyciągnąć”, warto odpowiednio się odżywiać.

makaron z sosem

źródło: pixabay.com

To, co jemy przed i po treningu ma wpływ na to, czy będziemy czuć się komfortowo, właściwie zbilansowana dieta powinna składać się z 6 składników odżywczych, jak węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy minerały oraz wodę. Biegacze nie potrzebują odpowiedniej diety, ważne, aby składniki były racjonalnie dobierane, powinna być ona przede wszystkim zdrowe.

Odpowiednie nawadnianie jest ważne przy każdym rodzaju aktywności, jest to podstawa gwarancji sukcesu, zdrowia i dobrego samopoczucia, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, musimy przyjmować od 2 do 3 litrów płynów dziennie. Produkty takie jak coca-cola, czy herbata są bardzo moczopędne i zwiększają utratę wody z organizmu.

dieta dla biegacza

źródło: pixabay.com

Posiłek przed bieganiem jest tak samo ważny, jak pora jego spożycia. Pamiętajmy, że trawienie jest procesem, który najefektywniej przebiega w stanie spoczynku. Intensywny wysiłek z pełnym brzuchem może prowadzić do powstania niekomfortowych dolegliwości oraz urazów mechanicznych w przewodzie pokarmowym, które wynikają z nałożenia się czystej fizjologi naszego ciała oraz ruchów wywołanych bieganiem. Ostatni posiłek przed ćwiczeniami powinniśmy zjeść na 3 do 4 godzin przed treningiem. Jeżeli na 1-2 godziny poczujemy głód, możemy zjeść przekąskę, powinna być ona bogata w węglowodany i powinna zawierać znikomą zawartość błonnika, białka oraz tłuszczu.,

‘Jeżeli biegamy rano przed pójściem spać, powinniśmy zjeść posiłek bogaty w węglowodany oraz powinniśmy się dobrze nawodnić. Powinniśmy wstać 30 minut wcześniej przed treningiem i spożyć przekąskę, która zapewni nam błyskawiczny zastrzyk energii, warto, aby produkty miały wysoki indeks glikemiczny.

Jeżeli biegamy wieczorem, powinniśmy zjeść obiad bogaty w węglowodany, produkty powinny mieć niski indeks glikemiczny. Kilka godzin po obiedzie warto zjeść banana, czy też batonik musli, a po bieganiu powinniśmy zjeść przekąskę bądź kolację bogatą w węglowodany.

źródło: pixabay.com

Przykładowy przepis na przekąskę dla biegacza

Mango z twarożkiem

Składniki:

  • 4 łyżki serka wiejskiego
  • 1/2 mango
  • 1 łyżeczka kardamonu
  • cynamon
  • suszona mięta

Przygotowanie:

Wszystkie składniki nakładamy warstwowo, zaczynamy od początku składników.bieżnia

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *