Banany to skarbonka zdrowia, dlaczego tak jest?

   Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę, że owoce są bardzo zdrowe, a przy tym bardzo dobre w smaku. Jest tak, dlatego że zawierają dużo witamin, które potrzebne są naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jednymi z takich owoców są banany, które mają wiele właściwości leczniczych, dlatego mówi się o nich, że są skarbonką zdrowia. Dlaczego tak jest?

źródło: pixabay.com

   Otóż banany zawierają dużo witaminy z grupy B, witaminę C oraz wiele pierwiastków (magnez, potas, żelazo, selen). Dostarczają też błonnika, który reguluje perystaltykę jelit i chroni przed zaparciami. Poza tym banany łagodzą negatywne skutki stresu. Jest tak, dlatego że pod grubą skórką owoców kryje się bogactwo witaminy z grupy B, których potrzebuje mózg i układ nerwowy. W trakcie przewlekłego stresu organizm zużywa je szybko i dużo, co negatywnie odbija się na koncentracji. Kiedy  więc jesteśmy zdenerwowani zjedzmy banana. Banany również obniżają ciśnienie i chronią serce. Dzieje się tak dzięki dużej zawartości potasu, który wraz z sodem reguluje gospodarkę wodną organizmu. Brak wody z jednej strony, z drugiej dostatecznej ilości tych pierwiastków zaburza funkcje serca oraz nerek i prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Te pyszne, pożywne, zdrowe i lekkostrawne owoce są też niezastąpione jako przegryzka. Jest tak, ponieważ banany składają się z przyswajalnych węglowodanów, które szybko zmieniają się w energie. Po zjedzeniu banana odpływa zmęczenie i odczuwa się przypływ sił. Dlatego złociste owoce doskonałe są jako przegryzka w pracy lub na drugie śniadanie do szkoły.

   Powyższe informacje wykazują, że powinniśmy jeść banany. Dzięki temu możemy ustrzec się przed różnymi kłopotami zdrowotnymi. Na koniec jeszcze jedna mała ciekawostka. Otóż banany wcale nie tuczą, jak niektórzy sadzom. Jeden banan to tylko 110 kalorii.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *