Balon żołądkowy… ile to kosztuje?

Co to jest balon żołądkowy? Wprowadzenie balonu do żołądka jest to metoda redukcji wagi ciała poprzez zmniejszenie objętości przyjmowanego pokarmu. Balon umieszczony w żołądku daje stałe uczucie sytości, tak jak po zjedzeniu posiłku. Pacjent z balonem przestaje myśleć o jedzeniu, przyjmuje o wiele rzadziej posiłki, dłużej nie odczuwa głodu. Balon napina ściany żołądka a to wysyła sygnał do mózgu hamujący uczucie głodu. Balon jest zakładany na 6 miesięcy. Zabieg założenia i usunięcia balonu trzeba traktować jako zabieg medyczny a nie jak wizytę u kosmetyczki. Trzeba pamiętać, że przy usuwaniu balonu niezbędne jest krótkotrwałe znieczulenie ogólne.

balon

Jakiego efektu można się spodziewać?

Spadek masy ciała podczas „zabalonikowania” jest dość wolny. W okresie 6 miesięcy, bo na tak długo zakłada się balon, można schudnąć nawet 20 kg. Oczywiście w międzyczasie zalecana jest aktywność fizyczna.

A jaka jest cena balona żołądkowego?

Koszt balona żołądkowego to plus minus 8 tyś zł. Cena najczęściej obejmuje założenie i wyjcie balonu,  ale także niezbędne konsultacje z lekarzem prowadzącym, badania USG i gastroskopię.

Przeciwwskazania w stosowaniu

  • Balon jest przeciwwskazany u pacjentów w ciężkim stanie ogólnym, z zaburzeniami krążenia, oddychania, z chorobą wrzodową żołądka.
  • Nie można tego wykonać, gdy pacjent z jakichkolwiek przyczyn nie może zostać znieczulony przez anestezjologa lub też znieczulenie to wiązałoby się z dużym niebezpieczeństwem powikłań.
  • Nie można wykonać założenia balonu, gdy pacjent jest po operacji przewodu pokarmowego.
  • Nie wolno również w przypadku choroby wrzodowej.
  • Nie powinno się również go stosować, gdy osoba ma poważną chorobę nerek, wątroby lub płuc, leczy się przewlekle sterydami lub, gdy pacjentka jest w ciąży. Istotne znaczenie mają też inne, jakiekolwiek poważne choroby – tarczycy, nadnerczy, serca, płuc, itd.

Więcej na temat leczenia otyłości balonem żołądkowym: orbera.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *